Intézményünk a kezdetektől részt vesz az országosan meghirdetett témahetek szervezésében és lebonyolításában. A Fenntarthatósági Témahetet immár tizedik alkalommal rendeztük meg, sőt ökoiskolaként már jóval régebben, 2010 óta tartunk a környezetvédelemmel, természetvédelemmel kapcsolatos tematikus hetet.
Az idei Fenntarthatósági Témahétnek így már felkészülten, sok tapasztalattal a birtokunkban vághattunk neki. A tervezett programok (filmvetítés, előadás, kiállítás, szemétszedés, papírgyűjtés, faültetés, makkgyűjtés és -ültetés) mellett a tanulók a tanítási órákon is koncentráltabban találkozhattak a fenntarthatóság szemléletével. Kiderült, hogy még a testnevelés és ének-zene órákon is megjelenhet a környezet- és természetvédelem fontossága.
A filmvetítések egy-egy fontos témát hoztak közelebb a gyerekekhez: az éghajlatváltozás, a vízhiány, a biodiverzitás és a természetvédelem problémáival is megismerkedhettek a diákok.
A 3. és 4. évfolyamos tanulók a Méliusz Könyvtár támogatásával a Természettár denevérismereti előadásán vehettek részt, ahol megtanulták, hogy egyáltalán nem kell félni ezektől a hasznos, védett élőlényektől, amelyek rossz híre csak babonákon és téves feltételezéseken alapult.
Az 1. és 2. osztályos gyerekek az iskola környékén a kocsányos tölgy makkjait gyűjtötték, majd ültették el kis pohárkákba. A magoncok gondozása, életben tartása is a feladatuk lesz, a megmaradt csemetékkel a később még titkos terveink vannak…
Nagy lelkesedéssel vágott több osztály is a szemétszedésbe, amelyet ezúttal nem a TeSzedd mozgalom támogatásával, hanem önállóan valósítottunk meg. Végül tucatnyi zsák hulladéktól szabadítottuk meg az iskola környezetét.
Pénteken a DÖK papírgyűjtést szervezett, amelynek célja is egybevág a fenntarthatóság eszméjével: A tonnányi mennyiségű papírhulladék nem elégetésre vagy a kukába került, hanem újrahasznosítható anyaggá válhatott. A szorgalmas gyerekek pedig nemcsak szelektív hulladékgyűjtésben vehettek részt, de osztályuk bevételét is gyarapíthatták.
A ZöldOkos kupa fenntarthatósági tudásversenyben a felsős tanulók évek óta részt vesznek, idén a 2. és 4. évfolyamos gyerekek is számot adhattak ismereteikről. A háziverseny első fordulóját a témahéten rendeztük meg, a további fordulókkal májusban folytatjuk majd a vetélkedést.
A közösségi teremben különleges kiállítás várta tanulóinkat. A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóságától kölcsönkapott kollekció a Dél-Nyírség természeti értékeit mutatta be látványos és érdekes módon. A gyerekek számára feladatlapok is készültek, ahol a kiállítás ismeretanyagából, valamint az aulában elhelyezett év élőlényeiről szóló tudnivalókból is „vizsgázhattak”.
Témahetünk zárónapja (április 11.) egyben a költészet napja is volt. Az iskola területén a jeles alkalomból természettel kapcsolatos verseket olvashattak a szemfüles diákok, egy országos kezdeményezéshez kapcsolódva pedig rendhagyó faültetésben is részt vettünk. Jókai Mór versét (Ültess fát!) iskolánk összes tanulója együtt szavalta el, majd megfogadva a 200 éve született író tanácsát, el is ültettük az év fáját, egy korai juhar csemetét. Köszönjük a Nyírerdő Zrt. támogatását!
A héten természetesen számos egyéb program, rendhagyó tanóra és érdekes élmény várta még a gyerekeket. Nyitott madarász suli, az iskola madárvédelmi eszközeinek megismerése, odúellenőrzés mellett a jeles alkalomra feldíszített paravánok is színesítették témahetünket.














